Projekt sklepu - potrzebne uprawnienia?

Czyli wszystkie tematy związane z prawem dla architektów, uprawnieniami zawodowymi i dziedzinami związanymi z tą tematyką.

Projekt sklepu - potrzebne uprawnienia?

Postprzez monosklep » Śr sie 11, 2010 10:57 am

Witajcie.

Znalazłem to forum ponieważ szukałem informacji na tematy związane z projektami lokali handlowych.
Mam lokal w stanie deweloperskim. Interesuje mnie wykonanie projektu pod wymagania sanepidu, p.poż i bhp.
Projektant z którym rozmawiałęm, powiedział mi że nie posiada i nie musi posiadać żadnych uprawnień do takiego projektu, ponieważ to sanepid, bhpowiec i strażak opiniują taki projekt i to ich decyzja (pieczątka) jest istotna i zobowiązująca do akceptacji sanepid, któremu będę przedkładał projekt.
Za całość (1. pomiary lokalu 2. wykonanie projektu zaplecz w stosunku do sali sprzeda¿y 3. aran¿acja sali sprzeda¿y (wyposa¿enie – meble chùodnictwo i inne elementy) + rzuty
3D 4. po akceptacji projektu przez klienta opiniujemy projekt u rzeczoznawcy BHP,
Sanepid i powstaje nam projekt technologiczny z opisem do przedùo¿enia w
Sanepidzie (po opinii rzeczoznawcy Sanepid nie mo¿e ingerowaã w projekt) 5. wykonujemy projekt technologiczny dla wykonawców (elektryka, informatyka i
hydraulika) 6. projekt oœwietlenia sali sprzeda¿y 7. kategoryzacja – rozstawienie towaru na póùkach 8. dobór i wyceny wyposa¿enia od wspóùpracuj¹cych dostawców) liczy sobie 2800zł (z opiniami).

Czy rzeczywiście taka osoba nie musi posiadać żadnych uprawnień i opiniowanie projektu przez osoby wymnienione wyżej jest wiążące?

p.s. Jeśli ktos mogłby wykonac mi taki projekt to proszę o info do godziny 14.30 bo na 15 jestem umówiony z projektantem
monosklep

Postprzez Antoniusz_Ar » So sie 21, 2010 7:50 am

Teoretycznie projekt technologiczny do uzgodnień może wykonać osoba bez uprawnień. Tylko do wykonawstwa lepiej, aby to zrobiła osoba posiadająca uprawnienia w danej dziedzinie (elektryk, sanitarny, inż. budownictwa). Najlepiej poszukaj projektanta, który wykona całość opracowania kompleksowo, aby na późniejszym etapie wykonawstwa i użytkowania nie było niespodzianek i problemów.
Antoniusz_Ar

Postprzez monosklep » So sie 21, 2010 9:40 pm

Dziękuje za odpowiedź
A orientujesz się może jakie projekty z jakimi opiniami potrzebne sa do zmiany przeznaczenia lokalu z biura na sklep?
monosklep

Postprzez ludek1410 » Śr wrz 01, 2010 8:42 pm

monosklep napisał(a):Dziękuje za odpowiedź
A orientujesz się może jakie projekty z jakimi opiniami potrzebne sa do zmiany przeznaczenia lokalu z biura na sklep?

Przede wszystkim musisz byc pewien czy zmiana jest możliwa tzn czy taka dzialalność (sklep) jest możliwa w tym budynku. Odpowie ci na to Plan Miejscowy lub Decyzja o Warunkach Zabudowy o którą musisz wystąpic jak nie ma Planu miejscowego. Projekt do zmiany sposobu użykowania powinien być zaopiniowany przez całą trójcę - BHP, SANEPID, PPOŻ.
ludek1410

Postprzez Antoniusz_Ar » Wt wrz 14, 2010 11:03 am

P. poż. nie jest zawsze wymagany - trzeba sprawdzić w rozporządzeniu.
Antoniusz_Ar

Re: Projekt sklepu - potrzebne uprawnienia?

Postprzez laIklaIk » Wt mar 25, 2014 12:40 pm

dzieki
laIklaIk

Powrót do Prawo, Uprawnienia