Jaka umowa dla os. fizycznej-projektowanie.aranżacja wnętrz

Czyli wszystkie tematy związane z prawem dla architektów, uprawnieniami zawodowymi i dziedzinami związanymi z tą tematyką.

Jaka umowa dla os. fizycznej-projektowanie.aranżacja wnętrz

Postprzez mariola.s. » Cz lut 25, 2010 2:56 pm

Witam,

Mam do Państwa pytanie i zarazem prośbę o pomoc. Nie mogłam wczoraj (a sprawa jest dosyć pilna)znaleźć informacji na poniższy temat w Internecie a wśród znajomych nie mam nikogo kto mógłby mi pomóc dlatego zwracam się do Państwa.
Opis sprawy:
Moja siostra oprócz bieżącej pracy (umowa o pracę na czas nieokreślony) zajmuje się projektowaniem wnętrz. Zupełnie amatorsko, ot tak w ramach praktyki (szkołę odpowiednią i kurs skończyła) – projektowała mieszkania znajomym itd. nieodpłatnie, bez żadnej umowy, bez wynagrodzenia.
Jednak teraz ma szansę dostać zlecenie ale już odpłatne. W związku z tym mam kilka pytań?
- czy musi zakładać firmę – REGON, NIP, pieczątka itd. by mogła podpisać umowę o wykonanie projektu ze zleceniodawcą?
- jaki rodzaj umowy może podpisać ? Moim zdaniem umowę o dzieło albo umowę zlecenia, ale nie jestem pewien.

Osoba zlecająca to os. fizyczna nie prowadząca działalności – nazwijmy go zwykłym „Kowalskim” (zresztą jak moja siostra).

Proszę o odpowiedź na forum lub na adres: mariola.skawinska@op.pl
Jeżeli mają Państwo wzory umów to również będę wdzięczna za przesłanie.
Pozdrawiam i dziękuję
mariola.s.

Re: Jaka umowa dla os. fizycznej-projektowanie.aranżacja wnę

Postprzez Magdalena » Pn wrz 15, 2014 8:58 pm

Witam,
Siostra powinna podpisać umowę o dzieło. Nie musi zakładać firmy.
Życzymy powodzenia :)
http://www.tissu.com.pl
Magdalena

Postprzez adambirasiuk » Pt wrz 19, 2014 3:05 pm

starczy zwykła umowa o dzieło, wzorów pełno jest w necie, wystarczą takie na 1,5 strony A4
adambirasiuk

Postprzez Paulina » Śr paź 29, 2014 4:16 pm

W opisanej sytuacji zastosowanie znajdzie najprawdopodobniej umowa o dzieło.

Kodeks cywilny nie wymaga zawarcia umowy o dzieło w żadnej szczególnej formie, jednakże dla celów dowodowych doradzam zawarcie umowy w formie pisemnej.

Projekt umowy powinien zostać opracowany indywidualnie, ponieważ każdy stosunek prawny jest inny. Należy pamietać, aby zamieścić w nim w szczególności dokładny opis przedmiotu umowy i zapisy regulujące prawa i obowiązki stron, w tym formę wykonania projektu, nośniki na których zostanie przekazany, wynagrodzenie, terminy. Ponadto, należy pamiętać o tym, że projekt jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i odpowiednio ukształtować treść umowy w tym zakresie.

W opisanym przez Panią stanie faktycznym, brak jest charakteru zorganizowania i ciągłości wykonywania tego typu czynnosci przez siostrę, a więc nie istnieje konieczność zarejestrowania przez nią działalnosci gospodarczej.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź okazała się pomocna.
Paulina

Powrót do Prawo, Uprawnienia