egzamin na uprawnienia 2010

Czyli wszystkie tematy związane z prawem dla architektów, uprawnieniami zawodowymi i dziedzinami związanymi z tą tematyką.

egzamin na uprawnienia 2010

Postprzez IGAM » Wt lut 02, 2010 3:47 pm

Witam wszystkich którzy podchodzą do egzaminu na uprawnienia w czerwcu 2010 i tych którzy to już mają za sobą. Poszukuję materiałów do nauki. Wiem ze temat wałkowany jest co jakiś czas, w sieci można przeczytać o różnych tajemniczych panach Romkach itp. Czy ktoś z was badał temat i wie gdzie najlepiej zdobyć (nie wykluczam zakupu - jak się ktoś napracował to niech zarobi) AKTUALNE materiały?
IGAM

uprawnienia-przepisy

Postprzez tesar » Śr maja 05, 2010 2:52 pm

Mogę udostępnić komplet aktualnych przepisów wymaganych do egzaminu wg Izby Architektów w formacie pdf.
Pozdr.
Tomek
tesar

Re: egzamin na uprawnienia 2010

Postprzez corrii » Śr maja 05, 2010 8:59 pm

IGAM napisał(a): Czy ktoś z was badał temat i wie gdzie najlepiej zdobyć (nie wykluczam zakupu - jak się ktoś napracował to niech zarobi) AKTUALNE materiały?

Ale... Że w czym problem?
http://isap.sejm.gov.pl/
Za darmo i aktualne.
corrii

Postprzez zomo » Pt maja 28, 2010 12:58 am

opracowania "Pana Romka" sa niektualne juz chyba od kilkunastu lat". Ale legenda pozostala... Z mojego doswiadczenia powiem tylko - ZAKUWAJ WARUNKI i zabierz ze soba laptopa z internetem (karta GSM). Na tescie trzepia z warunkow, a na ustnym ma sie 20min. na przygotowanie wiec "google twoim przyjacielem"

@corrii- bez urazy, ale pokaz mi ustawe ktora mowi o "Linijce Slonca" (bywa na egzaminie), obciazeniu deszczem/sniegiem/wiatrem (to jest w NORMACH, tez bywa), glebokosci przemarzania (NORMY), klapach oddymiajacych (tez NORMY, pytanie czasem pojawia sie na ustnym), dachach odwroconych/zielonych (ostatnio czesto na ustnym), umowach miedzy projektantem a klientem (to jest w materialach Izby), ze nie wspomne o detalach mocowania okien w pustakach poryzowanych czy grubosci plyty na gruncie (od czego zalezy)?
zomo

Postprzez corrii » Pt maja 28, 2010 6:53 pm

@zomo - bez urazy, ale zdobycie norm nie jest rzeczą nie osiągalną. A spis tych, których znajomość jest wymagana, jest na stronie IA. No i na przykład - kto po dwóch latach praktyki przy sporządzaniu projektów nie zna głębokości przemarzania gruntów albo sposobu projektowania dachu zielonego?
corrii

Postprzez zomo » So cze 19, 2010 11:27 am

@corrii - Normy w przeciwienstwie do Ustaw nie sa powszechnie publikowane a wrecz sa chronione prawem autorskim i ich nabycie POWINNO byc platne. Sa oczywiscie osiagalne ale osiagalne jest wiele rzeczy, nawet zdobycie Pritzkera. Do tego dochodzi swoboda interpretacji Norm ktore nie sa de-facto przepisami prawa. No i dodatkowo na egzaminie zdarzaja sie niestety pytanie zupelnie spoza norm i przepisow np. na linijke slonca.

Dwa lata sporzadzania projektow niekonieczeni wiaza sie z poznaniem glebokosci przemarzania we wszystkich miastach Polsce, podobnie jak projektowania dachu zielonego. Znam architektow z kilkudziesiecioletnia praktyka projektowa i wykonawcza ktorzy nigdy nie robili takiego dachu...
zomo

Postprzez corrii » Pn cze 21, 2010 9:00 am

Zomo, moim zdaniem demonizujesz i mnożysz problemy. Po "pierwsze primo" - w większości biur projektowych normy, z których się korzysta, po prostu SĄ. Po "drugie primo". W wypadku konkretnych rozwiązań technicznych w zdecydowanej większości pytania na egazminie dotyczą PRZEBYTEJ PRAKTYKI PROJEKTOWEJ I BUDOWLANEJ. Jeżeli kogoś zapytali o dach odwrócony to najprawdopodpodobniej dlatego, że miał wpisane w zeszycie że projektował, albo był przy realizacji takowego. Takie pytanie sprawdza, czy dany delikwent faktycznie to robił, czy nie. Przykłady można mnożyć w nieskonczoność. Po "trzecie primo" - kto Ci każe znać głębokość przemarzania gruntu każdego miasta w Polsce? Wystaraczy znać geografię własnego kraju i wiedzieć jak wygląda mapa owego przemarzania (to tak właśnie a propos demonizowania).
corrii

Postprzez kitkatek » Wt cze 22, 2010 8:16 pm

Zdałem! :lol:
Test był trudny, sporo pytań z głębszych zakątków WT i PB, do ustnego dobrze było przerobić wcześniej BHP (a szczególnie załącznik z przepisami dla szatni pracowniczych),
nie było pytań o głębokości przemarzania :)
nie było łatwo, ale zadanie do zrobienia, jednak trzeba naprawdę do tego usiąść kilka tygodni wcześniej :wink:
kitkatek

Postprzez Kazio » Pt cze 25, 2010 11:02 am

ja nie zdalem... prosze podaj pytania jakie miales :cry:
Kazio

Postprzez Ziolko » Śr cze 30, 2010 10:22 am

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie uzupelniania dziennika praktyk: czy nalezy wpisywac tylko te projekty w ktorych zamieszczone jest twoje nazwisko jako opracowujacego? No i czy na egzamin nalezy wziasc przykladowy projekt w formie papierowej lub innej? Jesli ktos zdawal egzamin w Rzeszowie to chetnie poczytam jak wygladal? Z gory dziekuje za odpowiedzi :)
Ziolko

Postprzez kitkatek » Śr lip 14, 2010 12:11 pm

Szczęśliwie trafiłem na łagodny zestaw, pytano mnie o:
- stosowanie przepisów przy wzajemnym przesłaninaiu budynków
- uzyskiwanie pozwolenie na użytkowanie dużego budynku biurowego
- do zaprojektowania węzeł sanitarny w w/w budynku
- standartowo pytania z parktyki projektowej i budowlanej

od innych osób wiem o poleceniu zaprojektowania hali sportowej (!) i kuchni w lokalu gastronomicznym, także były także pechowe zestawy :shock:
kitkatek

Postprzez kitkatek » Śr lip 14, 2010 12:22 pm

Ziolko napisał(a):czy nalezy wpisywac tylko te projekty w ktorych zamieszczone jest twoje nazwisko jako opracowujacego? No i czy na egzamin nalezy wziąść przykładowy projekt w formie papierowej lub innej?

Do dziennika z zasady powinieneś wpisać projekty, w których NAPRAWDĘ uczestniczysz jako opracowujący - zatem oznacza to, że twoje nazwisko pojawia się w tabelce.
Na egzaminie lepiej nie tracić czasu na skomplikowane tłumaczenie, dlaczego go tam nie ma - zapewniam, że nie stawia cię to w dobrym świetle

Komisja wybiera jeden z projektów, z którego "odpowiadasz" na egzaminie. W zależności od komisji dostarczasz go wcześniej lub przynosisz na egzamin.
kitkatek

Postprzez inzynier_pk » Śr kwi 20, 2011 5:03 pm

Wszystkim, którzy zakuwają właśnie do egzaminu na uprawnienia budowlane polecam program Uprawnienia Budowlane v.1.0

Umożliwia on bardzo szybkie przyswojenie wiedzy z ponad 40 aktów prawnych. Umożliwia naukę, powtórki oraz obserwację wyników w nauce na szczegółowych wykresach. Ponadto posiada bardzo przydatną funkcję wyłapywania pytań sprawiających największe problemy.

Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo duża baza pytań, powstałych na bazie przykładowych pytań z PIIB oraz szczegółowych opracowań własnych.

Dla architektów - W bazie znajduje się około 500 pytań z Warunków Technicznych

Więcej informacji tutaj: Egzamin na uprawnienia budowlane

Obrazek
inzynier_pk

Postprzez scoorpioo » Śr sty 18, 2012 10:21 am

Darmowy test z możliwością wyboru specjalności, typu i zakresu uprawnień budowlanych na uprawnienia budowlane znajdziecie tutaj

http://www.budowlaneuprawnienia.pl

Jak równiez informacje:
- dokadny wykaz ustaw i norm, z wyborem specjalizacji
- informacje odnosnie egzaminow
- przykładowa książka praktyki zawodowej
- jak wypełnić książkę praktyki zawodowej
itp

http://www.budowlaneuprawnienia.pl
scoorpioo

Postprzez PiotrA » N paź 07, 2012 12:42 pm

Dla mnie bardzo pomocny był Nauczyciel ze strony http://www.uprawnienia-budowlane.com.pl/.
Miła grafika oraz metoda która mi spasowała. Nie miałem wiele czasu i to pozwoliło mi się na tyle przygotować abym zdał egzamin mimo tego że nie mogłem poświęcić wiele czasu na naukę.
I tak egzaminy testowe badają ogólną wiedzę a w praktyce spotykam się z bardziej różnorodnymi sprawami.
Forma i treść. Zawsze razem.
PiotrA

Postprzez archi » Pn lut 11, 2013 6:19 pm

Dla mnie pomógł program Tester Uprawnienia budowlane . Ponad 90 % poprawnych odpowiedzi.
archi

Postprzez MacW » Pn lut 17, 2014 2:34 pm

no spoko to wygląda, ja korzystałem z tej stronki http://www.ksiazkapraktykizawodowej.pl/ też dobra i szczegółowo wszystko wytłumaczone, jak chcesz poczytać np. o tym jak nie pisać lub takie sprawy formalne, techniczne to tu jest tego sporo. Gotowce też są:)
MacW

Postprzez robertmro9 » Śr lut 26, 2014 5:31 pm

na stronie uprawnieniabudowlane.pl jest program do ściagnięcia tzn kiedyś był teraz trzeba poszukac
robertmro9

Postprzez henryk » Cz mar 27, 2014 7:34 pm

W spisie aktów prawnych które trzeba znać przy podchodzeniu do egzaminu na uprawnienia budowlane jest ponad 160 pozycji! Nauka z ustaw i rozporządzeń jest mało efektywna. Na stronie uprawnieniabudowlane.info jest program do nauki do egzaminu na uprawnienia budowlane.
W bazie pytań testowych znajdują się pytania między innymi z Prawa Budowlanego i Warunków Technicznych. Z programu możesz korzystać z każdego miejsca gdzie masz połączenie z internetem - komputer stacjonarny, laptop, netbook, tablet czy nawet smartfon - to duża wygoda.
Obrazek
Po wejsciu na stronę uprawnieniabudowlane.info i dokonaniu rejestracji w aplikacji "TestMe! Uprawnienia Budowlane" otrzymujesz dostęp do pełnego zestawu aktów prawnych wymaganych na egzaminie - ponad 160 ustaw i urządzeń. Możesz także korzystać z pełnej funkcjonalności programu i podstawowej bazy danych pytań testowych za free.
Jeżeli chcesz zapoznać się z możliwościami programu musisz wejść tutaj: uprawnienia budowlane program
henryk

Postprzez Warninsop » Pn lis 16, 2015 12:36 pm

A jak to wygląda w 2015 ? Ma ktoś bardziej aktualne informacje ?
Warninsop

Powrót do Prawo, Uprawnienia