egzamin na uprawnienia jesień 2009

Czyli wszystkie tematy związane z prawem dla architektów, uprawnieniami zawodowymi i dziedzinami związanymi z tą tematyką.

egzamin na uprawnienia jesień 2009

Postprzez humprey2 » Śr gru 16, 2009 9:16 pm

czy ktos z was zdawal na uprawnienia w zeszlym tygodniu? w ktorej izbie zdawaliscie, co myslicie o testach? ile osob zdalo w waszym okregu?
w katowickiej na 55 zdajacych test oblalo az 42!
--P
humprey2

Postprzez Adam Wawoczny » Pt gru 18, 2009 12:23 am

Znam wyniki tylko z Katowic, niestety zdało chyba 9 osób. 13 zdało pisemny na ustnym podobno 4 oblały.
Adam Wawoczny

Postprzez mican » Pt gru 18, 2009 3:35 pm

We Wrocławiu też pogrom. Na 55 zdających pisemny, zdało go 5 osób. Dodatkowo egzamin nijak się ma do programu egzaminu ustalonego przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną:

1)Ustala się zestaw 60 pytań egzaminacyjnych, w tym:
a)36 pytań z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz przepisów wykonawczych, z zakresu związanego ze specjalnością architektoniczną,
b)6 pytań z Kodeksu postępowania administracyjnego (dział pierwszy i drugi),
c)15 pytań z ustaw i rozporządzeń z zakresu związanego ze specjalnością architektoniczną,
d)3 pytania z zakresu innych aktów prawnych.

Takiej proporcji pytań nie było na pewno.
mican

Postprzez kata » Pt gru 25, 2009 10:10 pm

W Rzeszowie na 11 zdających zdało 7 osób.
kata
kata

Postprzez zomo » N sty 03, 2010 3:35 pm

bylem w Katowicach i przyznaje - zupelnie nowe zestawy pytan. Na pisemnym np. dotyczace wytrzymalosci ogniowej przegrod (zna ktos te czesc Warunkow na pamiec? Nowych Warunkow?), odleglosci zabudowy od drog (zna to ktos na pamiec?), uprawnien konseratora zabyt (a to ktos zna?). Zaloze sie ze co 2 osoba z komisji egzaminacyjnych nie napisala by tego egzaminu.
Na ustnym tez nie lepiej - pytania o wycene projektu w oparciu o...? Wytyczne SARP!
Nie wiem od kiedy uprawniony architekt jest zobowiazany znac wydawnictwa SARP??
zomo

Postprzez WD » N sty 03, 2010 11:21 pm

No bez jaj...specjalnie przyjechałem do Polski zrobić te uprawnienia, tyle że będę zdawał na wiosnę 2010. A tu taka niespodzianka! Wg. mnie pytania nie mogą być niezgodne z wytycznymi KKK i nie mogą wykraczać poza podany zakres przepisów. Skoro pytają o wytyczne SARP robią to bezpodstawnie i wynik powinien zostać unieważniony / egzamin powtórzony. Orientuje się ktoś czy zmieniły się wytyczne KKK?
WD

Postprzez KGZ » Wt mar 23, 2010 4:57 pm

Witam.
Zdawałam egzamin w grudniu w Krakowie... I niestety go oblałam. Wszyscy twierdzili, ze testy to bajka, miałam stos zestawów takich i siakich i generalnie, po nauce 2 tyg, można by powiedzieć, że je "umiałam". Wszyscy raczej "bali" się ustnych egz.

Natomiast po rozdaniu testu, cały czar o łatwych testach itp. prysł... Było tragicznie i to nawet bardzo. Być może nie byłam wystarczająco przygotowana, ale ... szkoda się denerwować. Najgorsze było, że niepotrzebnie dzwoniłam i dowiedziałam się, że miałam 43 pkt a od 45 było zdane, hmmm. Później następny pogrom był na ustnym...

Nie znam dokładnych liczb, ale było nas ok 70-80 osób, zdało pisemny niecałe 20 a ustny chyba 10.

Teraz się zastanawiam czy i w jaki sposób mam się uczyć - generalnie rzecz biorąc jestem bardzo zdegustowana i zrezygnowana po ostatnim podejściu.

p.s. A naprawdę byłam przygotowana... Coś mi się wydaje, że droga do uzyskania uprawnień, będzie bardzo długa, zawiła i cała w minach - mam tylko nadzieję, że do przejścia (jakimś cudem)!!!
KGZ

Postprzez skyboi » Wt mar 23, 2010 8:46 pm

Ja zdawałem w Łodzi, na miejscu spotkałem sporo znajomych, jeszcze więcej osób nie znałem, ogólnie zebrało się wystarczająco dużo, aby zapełnić dwie sale, było nas pewnie z 50-60 osób, potem zaczął się egzamin...
kilka dni temu sprawdziłem, jak wydłużyła się lista członków na stronie Izby,
przybyło 5 nazwisk.

mnie również wydawało się, że byłem dobrze przygotowany, uczestniczyłem w kursie przygotowującym organizowanym przez Izbę Inżynierów Budownictwa, wychodząc z założenia, że będzie tam kładziony większy nacisk na te aspekty, które mogę mieć słabiej opanowane,
znajomi drogowcy, elektrycy, budowlańcy, instalatorzy zdali egzamin z palcem w nosie, ponoć zaskoczyło ich raptem klika pytań, których nie było w ogólne dostępnych testach, które pewnie dobrze kojarzycie :)
u nas na egzaminie opiekujący się nami członkowie komisji, pół egzaminu spędzili na poszukiwaniu właściwych odpowiedzi w necie

teraz nie mam zamiaru tracić czasu na testy, trzeba czytać prawo oraz normy (których stosowanie, zeby było śmieszniej jest przecież dobrowolne), uczyć na pamieć tabelek ppoż. i nie dać sie przygnębieniu i zrezygnowaniu świadomością, jak nasza korporacja zawodowa jest otwarta na nowych członków...

pozdrawiam wszystkich zakuwających :)
skyboi

Postprzez fokus » Wt mar 23, 2010 11:49 pm

Jak widać izba architektów staje się coraz bardziej korporacją w stylu prawników. Ale Panowie zrobią wszytko aby utrzymać rynek w swoich rękach.
Tak na boku zdawalność egzaminów w izbach inżynierów to średnio 85-95 %, a egzaminy nie są wcale łatwiejsze.
fokus

Postprzez skyboi » Śr mar 24, 2010 12:36 pm

Zdawalność na takim poziomie, była także do niedawna także w Izbie architektów,
na ostatniej sesji egzaminacyjnej proporcja się odwróciła.
Nie mam zamiaru spierać się, które egzaminy są łatwiejsze i odbierać inżynierom ich zasłużonych laurów, zakres przepisów do przyswojenia jest na podobnym poziomie,

faktem natomiast jest to, że moim znajomym inżynierom z kursu organizowanego w ich Izbie wystarczyło, niczym przed egzaminem na prawko jazdy, opanowanie zestawu 500 przykładowych pytań - lwia część pytań na teście pochodziła właśnie z tego zbioru
skyboi

Postprzez czarnamagia » Śr mar 24, 2010 4:23 pm

Pytania na teście tak bardzo różniły się od tych ogólnie dostępnych i tych, z kursu dla inżynierów. Nie chodziłam na kurs i nie żałuję, bo byłyby to zmarnowane pieniądze i czas. Nie przygotowywałam się też tylko pod kątem testów, najwyżej nimi sprawdzałam wiedzę, po prostu czytałam przepisy i to chyba głównie dzięki temu zdałam. Na egzaminie pisemnym nie było nic ponad to co zawierają podane przez izbę ustawy i rozporządzenia.
czarnamagia

Postprzez zomo » N kwi 25, 2010 10:30 am

@czarnamagia - mozesz zdradzic gdzie pisalas egzamin i jak bylo generalnie z wynikami (ile osob zdalo)? Moim zdaniem niska zdawalnosc zaskoczyla nawet sama Izbe wiec mozna sie spodziewac ze w sesji letniej egzaminy beda prostsze. W koncu to troche wstyd ze z inzynierow zdaje 80% a z architektow tylko kilka %...
zomo

Postprzez czarnamagia » Pt kwi 30, 2010 1:29 am

Zdawałam we Wrocławiu, ale nie wiem ile % osób zdało. Zastanawiam się natomiast, czy ktoś oblewa część ustną czy tylko na testach jest taki przesiew.
czarnamagia

Postprzez zomo » Wt maja 04, 2010 10:06 pm

Z tego co widzialem to czesc ustna nie jest trudna jak sie ma doswiadczenie i wystraczajaco duzo pewnosci siebie (tz. jak sie nie panikuje). W Katowicach sporo ludzi mialo na egzaminie laptopy z internetem wiec 20 minut na przygotowanie sie do odpowiedzi spokojnie wystarczylo na wyguglanie nawet czegos co widzialo sie pierwszy raz w zyciu.
PS
Jak sie zastanowic to w zyciu zawodowym np. na placu budowy trzeba czasem szybko podjac decyzje ktorych koszta sa nieporownywalnie wyzsze od kosztow "egzaminu poprawkowego". Wiec taki ustny egzamin jest praktycznym testem jak przyszly uprawniony architekt poradzi sobie w trudnej projektowej/wykonawczej sytuacji?
zomo

Postprzez nad_i_a » Pn maja 17, 2010 12:09 pm

czarnamagia,
Witaj.
Czytałam Twój post na forum dot. egzaminu, który zdałaś, niestety wszyscy moi znajomi kompletnie nic nie pamiętają z egzaminu jesień 2010, może ty pamiętasz jakieś pytania, najbardziej interesuje mnie ustny, którymi mogłabyś się podzielić.
Pełno informacji dot. tego że się pozmieniało, masakra, koszenie na egzaminie, ja trochę myślę że ludzie ograniczali się do przerobienia testów i pobieżnego przejrzenia rozporządzeń , a to za mało.
Z góry dzięki za jakiekolwiek info.
Pozdrawiam.
+- 0,00
nad_i_a

Postprzez czarnamagia » Wt maja 18, 2010 1:56 pm

nad_i_a napisał(a):...niestety wszyscy moi znajomi kompletnie nic nie pamiętają z egzaminu jesień 2010, może ty pamiętasz jakieś pytania, najbardziej interesuje mnie ustny, którymi mogłabyś się podzielić.
Nie dziwie się, ze nie pamiętają, bo go jeszcze nie było :D

Z tego co pamiętam z mojego ustnego, pytania które miałam dotyczyły:
1. jednego z moich projektów- miałam krótko o nim opowiedzieć, wyjaśnić z kim i w jakich trybach był uzgadniany itp.,
2. Dotyczyło rodzajów podłóg, posadzek, izolacji akustycznej ścian
3. zaprojektować toaletę publiczną dla określonej liczby kobiet i mężczyzn, z omówieniem do jakich przepisów się przy tym zastosowałam- wszystko było w warunkach technicznych

Jeszcze jakieś pytanie miałam, dotyczące chyba dróg ewakuacyjnych i ppoż, nie kojarzę teraz czy było coś więcej.
czarnamagia

Postprzez zomo » Pt maja 28, 2010 12:44 am

co do jesiennego egzaminu to nie sprecyzowalas czy chodzi ci o pytania z testu czy z czesci ustnej. z testu pamietam niewiele - bylo cos o odleglosciach zabudowy od roznej klasy ulic, cos o *** ogniowej pomieszczen. Z ustnego byly wspomniane toalety np. w zakladzie pracy (poza WT nalezy uwzglednic przepisy BHP) oraz w Katowicach wszyscy mieli pytanie o wycene na podstawie %wartosci inwestycji (te metoda dziala jedynie w opardiu o tabele SARP-u, Izba publikuje aktualizowane cenniki z konkretnymi sumami ale nie o to pytano - straszny kwas z tym pytaniem byl)
zomo

Re: egzamin na uprawnienia jesień 2009

Postprzez laIklaIk » Wt mar 25, 2014 12:42 pm

Bardzo dziękuję za informacje...
laIklaIk

Powrót do Prawo, Uprawnienia