Wysokość przesłaniania a odległość między budynkami

Czyli wszystkie tematy związane z prawem dla architektów, uprawnieniami zawodowymi i dziedzinami związanymi z tą tematyką.

Wysokość przesłaniania a odległość między budynkami

Postprzez matti82 » Cz wrz 29, 2016 2:33 pm

Czytam i czytam par. 13 rozporządzenia ws. warunków technicznych i nijak tego nie mogę sobie wyobrazić. Są dwie sąsiednie działki, na jednej jest budynek 12 m, 3-kondygnacyjny w odległości 4 m od granicy (okna na parterze, na wy. 1,5 m nad terenem). Na działce sąsiedniej chcą postawić budynek 21 m z płaskim dachem, 7-kondygnacyjny (teren pozaśródmiejski).

Rozumiem, że nie postawią go od razu 4 m od granicy tylko odsuną dalej? Stosując par. 13 ust. 2 rozporządzenia wychodzi, ze wysokość przesłaniania to w ww. przypadku 21-1,5 = 19,5 m. Czyli wysoki budynek musi być co najmniej te 19,5 m od okien mojego budynku (15,5 m od granicy) czy może być bliżej? Czy przepis par. 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia należy rozumieć w ten sposób, że minimalna odległość od okien to odległość równa wysokości przesłaniania, ale jakby nie dało się wyznaczyć z okna kąta bez obiektu przesłaniającego, to odległość może być większa niż wysokość przesłaniania?

Co do kąta: wierzchołek jak rozumiem jest w stałym punkcie (w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego - czyli na środku okna, przy jego dolnej krawędzi, od wewnątrz budynku)? Ramiona zaś wyznacza się poziomo, czyli prawo-lewo, a nie góra dół? Tylko jeśli poziomo, to kąt można skierować ostro w górę, w niebo, i od razu nie będzie w nim obiektu przesłaniającego... tego właśnie nie za bardzo rozumiem.

Ostatnia kwestia: obok jest działka z identyczną sytuacją (czyli sąsiad chce zbudować 21 m budynek), tylko brak jest zabudowy (tego budynku 3-kondygnacyjnego). Sąsiad może zatem przysunąć swój budynek 7-kondygnacyjny od razu na 4 m od granicy bez uwzględnienia par. 13?
matti82
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz wrz 29, 2016 2:09 pm

Powrót do Prawo, Uprawnienia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości