Iść na do technikum architektury krajobrazu czy liceum?

Jeśli chcesz wymienić poglądy z innymi architektami lub inwestorami

Moderator: Moderatorzy

Iść na do technikum architektury krajobrazu czy liceum?

Postprzez xoxomaggie » Śr kwi 11, 2012 8:11 pm

Witam,
w tym roku mam przed sobą decyzję wybory szkoły średniej, jestem z Krakowa i myślę nad wyborem Zespołu Szkół Budowlanych w Krakowie nr 2 nad technikiem architektury krajobrazu lub na tego samego technika do Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji.
Technik trwa 4 lata i wychodzą z zawodem, mam zamiar po szkole średniej iść na studia architektoniczne i waham się czy WYBRAĆ liceum czy technikum i dopiero po liceum iść na studia i być rok do przodu? Ale jakie liceum wybrać, jaki profil?
Jak było w waszym przypadku?

GG: 6432286
Liczę na pomoc
xoxomaggie

Postprzez nolina » Pn kwi 16, 2012 4:08 pm

Wszystko tylko nie architektura krajobrazu w Polsce. Po tym nie ma pracy a jak już jest to jesteś zwykłym ogrodnikiem.
nolina

Postprzez xoxomaggie » Wt kwi 17, 2012 4:29 pm

a praca w biurach projektujących ogrody, budynki?
xoxomaggie

Postprzez RumAndCoke » Wt kwi 17, 2012 7:24 pm

Patrząc pod kątem późniejszych studiów nie ma znaczenia to czy ukończysz liceum czy technikum. Obie szkoły kończą się egzaminem maturalnym i obie umożliwiają rozpoczęcie studiów.
Jeśli architektura krajobrazu to jest coś co Cię interesuje to idź do technikum. Będziesz miała okazję nieco bliżej zapoznać się z tym tematem a jeśli później będziesz chciała kontynuować to na studiach, to na pewno w niczym Ci to nie zaszkodzi.

Co do późniejszej pracy, to póki co w Polsce rynek pracy dla architektów krajobrazu dopiero się rozwija, ale zdolna osoba, która jednocześnie nie boi się zamienić w ogrodnika i pobrudzić ręce przy realizacji swoich wizji, powinna sobie poradzić.
RumAndCoke

Postprzez nolina » Śr kwi 18, 2012 10:57 am

RumAndCoke napisał(a):Co do późniejszej pracy, to póki co w Polsce rynek pracy dla architektów krajobrazu dopiero się rozwija, ale zdolna osoba, która jednocześnie nie boi się zamienić w ogrodnika i pobrudzić ręce przy realizacji swoich wizji, powinna sobie poradzić.

Rozwija czy nie, czy szybko czy wolno ale w kierunku stricte ogrodniczym czyli nie we właściwym tej dziedzinie, studiom. Jeśli architekturę krajobrazu utożsamia się z ogrodnictwem to OK dla takiej osoby :smile:
nolina

Postprzez RumAndCoke » Śr kwi 18, 2012 4:49 pm

nolina napisał(a):Rozwija czy nie, czy szybko czy wolno ale w kierunku stricte ogrodniczym czyli nie we właściwym tej dziedzinie, studiom. Jeśli architekturę krajobrazu utożsamia się z ogrodnictwem to OK dla takiej osoby :smile:

Cóż, można się obrażać na rzeczywistość albo wykorzystywać ja na swoją korzyść. Jeden architekt się obrazi i nie będzie pracował bo on jest stworzony do wyższych celów niż sadzenie kwiatków a inny zatrudni ze dwóch, trzech ludzi bądź nawiąże współpracę z firmą ogrodniczą i zacznie realizować swoje projekty.
RumAndCoke

Postprzez nolina » Śr kwi 18, 2012 8:33 pm

Cóż, można się obrażać na rzeczywistość albo wykorzystywać ja na swoją korzyść. Jeden architekt się obrazi i nie będzie pracował bo on jest stworzony do wyższych celów niż sadzenie kwiatków a inny zatrudni ze dwóch, trzech ludzi bądź nawiąże współpracę z firmą ogrodniczą i zacznie realizować swoje projekty.[/quote]

Też prawda :grin:
nolina

Re: Iść na do technikum architektury krajobrazu czy liceum?

Postprzez RojekA » Pn mar 31, 2014 11:25 am

Dzieki...
RojekA

Postprzez youser » Pn mar 14, 2016 2:26 pm

Co do późniejszej pracy, to póki co w Polsce rynek pracy dla architektów krajobrazu dopiero się rozwija, ale zdolna osoba, która jednocześnie nie boi się zamienić w ogrodnika i pobrudzić ręce przy realizacji swoich wizji, powinna sobie poradzić.

realizacji swoich wizji, powinna sobie poradzi

O właśnie, realizacja swoich wizji. To mnie interesuje. Czy jako technik architektury krajobrazu miałbym w pracy możliwość realizowania swoich wizji czy w praktyce byłbym jedynie wykonawcą czyichś projektów?
Wg opisu na szkolnictwo.pl teoretycznie można. Ale czy w praktyce można?
-planowanie i projektowanie terenów zieleni miast i obszarów wiejskich
-wybór drzew, krzewów, bylin i innych roślin do zaplanowanych nasadzeń

Gdy zobaczyłem te punkty w opisie pomyślałem: ,,ale fajnie, projektowałbym i realizował zazielenianie podwórek domków czy nowo wybudowanych bloków, wprowadzał bym południowy krajobraz dobierając gatunki roślin jak najbardziej przypominające wyglądem południowe rośliny ale jednocześnie mogące zimować w gruncie bez żadnych osłon.''.
Jednak w dyskusji na innym forum dowiedziałem się, że:
Gmina czy też deweloperzy oczekują ogrodu tanio i dla leniwych, aby pielęgnacja zajmowała jak najmniej czasu i jak najprościej.
Gminy/miasta/deweloperzy organizują przetargi przeważnie na wykonanie ogrodu wg projektu który istnieje, nie masz więc wpływu na to jak będzie wyglądał ogród, a jesteś jedynie wykonawcą czyjegoś pomysłu. A u deweloperów to najlepiej tanio lub za darmo, albo nie odbiorą wykonanej roboty co narazi na bankructwo oczywiście wykonawcę.
To by trochę wyjaśniało zamiłowanie do iglaków bo nie gubią liści na jesień . No ale zimozielone liściaste krzewy i drzewa też nie gubią liści na zimę. Iglaki są tańsze. Ale posypywanie ziemi kamykami ale nie takimi polnymi tylko ozdobnymi też nie jest tanie.
W przypadku miejskich zieleńców nie ma reguły, że mają być rośliny nie gubiące liście na zimę.
Gminy/miasta/deweloperzy organizują przetargi przeważnie na wykonanie ogrodu wg projektu który istnieje

Gotowy projekt skądś musieli wziąć. Ktoś musiał to zaprojektować. A żeby wybrać kogoś kto zaprojektuje to chyba zorganizowali jakiś przetarg.
W takim przetargu szansę się przebić tylko biura projektowe?
Na goldenline.pl widziałem wypowiedź ,że
w dużych biurach nie ma raczej techników, a osoby z literkami mgr przeważają.

Pozostają jeszcze klienci indywidualni.
Czy większość klientów korzystających z usługi zaprojektowania ogrodu (albo zaprojektowania i wykonania) to klienci indywidualni czy może jest tak, że z małych firm korzystają głównie klienci indywidualni, a duże zlecenia od miast czy deweloperów są zlecane dużym firmom?
Widziałem wypowiedź, że
Wielu klientów nie chce profesjonalnego projektu. Chcą ogrodu pod swoje dyktando

Wielu to znaczy większość czy może znaczną część ale nie większość?
Ich dyktando dotyczy głównie kompozycji czy także użytych gatunków roślin?
youser

Postprzez Obirys » Cz mar 24, 2016 2:42 pm

Lepiej wybierz technikum. Jeśli Jesteś pewien że architektura to jest to lepiej zacząć nabierać doświadczenia i wiedzy jak najprędzej. Nawet jeśli Ci się odwidzi to nie ma problemu iść na studia na dowolny kierunek. Liceum jest dla ludzi co jeszcze nie wiedzą co chcą robić w życiu.
Obirys

Postprzez kuciak » Śr mar 30, 2016 11:13 am

Wydaje mi się że tak czy inaczej studia Cie nie ominą więc w sumie z liceum wychodzisz rok wcześniej :)
kuciak

Postprzez alg » Wt kwi 11, 2017 5:25 pm

Zgadzam się, że lepiej jednak technikum wybrać, będziesz nabierać doświadczenia w praktyce.
alg

Postprzez Seraf » Śr kwi 12, 2017 12:54 am

ja bym ci polecila technikum tam może więcej się nauczysz:) jeśli cie interesuje ten kierunek
Kobiety zawsze postawią na swoim, bo mają piersi. Nieważne: duże czy małe, sam fakt ich posiadania oznacza, że stoicie na wygranych pozycjach.
Seraf

Powrót do Ogólnie o wszystkim