Taras

Jeśli chcesz wymienić poglądy z innymi architektami lub inwestorami

Moderator: Moderatorzy

Taras

Postprzez rodnas » Cz paź 20, 2011 2:40 pm

Witam,

Mam pytanie do ekspertów.
W moim mieszkaniu taras jest położony ok. 20 cm powyżej poziomu podłóg w mieszkaniu.
Czy jest jakaś norma budowlana mówiąca o tym, czy takie położenie jest dozwolone/poprawne?

O co chodzi? Woda z tarasu weszła mi przez wadliwie zrobione izolacje do mieszkania = potop.
Źle wykonana izolacja to jedno, ale zastanawia mnie, czy zgodne z prawem budowlanym i polskimi normami jest wykonanie tarasu wyżej niż poziom podłóg w mieszkaniu.

Z góry dziękuję za okazaną pomoc :)
rodnas

Postprzez Dzoe » Pt paź 21, 2011 8:01 am

Wydaje mi się, że wszystko czego potrzebujesz jest opisane w warunkach technicznych... :
'Rozdział 4

Ochrona przed zawilgoceniem i korozją biologiczną

§ 315. Budynek powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby opady atmosferyczne, woda w gruncie i na jego powierzchni, woda użytkowana w budynku oraz para wodna w powietrzu w tym budynku nie powodowały zagrożenia zdrowia i higieny użytkowania.

§ 316. 1. Budynek posadowiony na gruncie, na którym poziom wód gruntowych może powodować przenikanie wody do pomieszczeń, należy zabezpieczyć za pomocą drenażu zewnętrznego lub w inny sposób przed infiltracją wody do wnętrza oraz zawilgoceniem.

2. Ukształtowanie terenu wokół budynku powinno zapewniać swobodny spływ wody opadowej od budynku.

§ 317. 1. Ściany piwnic budynku oraz stykające się z gruntem inne elementy budynku, wykonane z materiałów podciągających wodę kapilarnie, powinny być zabezpieczone odpowiednią izolacją przeciwwilgociową.

2. Części ścian zewnętrznych, bezpośrednio nad otaczającym terenem, tarasami, balkonami i dachami, powinny być zabezpieczone przed przenikaniem wody opadowej i z topniejącego śniegu.

§ 318. Rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe przegród zewnętrznych i ich uszczelnienie powinny uniemożliwiać przenikanie wody opadowej do wnętrza budynków.
'

Zawsze mogę błądzić.
Pozdrawiam.
Dzoe

Postprzez archemiczny » Pt lis 25, 2011 2:21 pm

tarasy w domkach jednorodzinnych zwykle są tarasami ziemnymi (czyli nie ma pod nimi pomieszczeń, tylko ziemia) . W budynkach wielorodzinnych tarasy zawsze maja poziom powyżej poziomu posadzki w mieszkaniu. Musisz zatrudnić eksperta budowlanego i domagać się odszkodowania.
pozdrawiam
mm
archemiczny

Re: Taras

Postprzez Dandyka » Cz lut 23, 2017 3:07 am

Skoro jesteśmy już przy temacie schodów, to zapytam - jakie wybraliście balustrady i elementy balustrad? Kupowaliście je osobno czy już razem ze schodami? My kupiliśmy osobno, był to błąd, ale na szczęście mamy już firmę, która zaoferowała nam balustrady.
Dandyka

Re: Taras

Postprzez Gosek » Wt mar 28, 2017 2:01 pm

Taras też może ciekawie wyglądać, trzeba tylko odpowiednio to zaplanowac. Gdzie zazwyczaj szukacie pomysłow na to jak urządzić taras? Bo mi pomagają takie artykuły http://123budujemy.pl/tarasie-zadbaj-o-kazdy-szczegol/. Znalazłam tam wiele pomysłow na to jak można go urządzić i już wiem za co mam sie zabrać.
Gosek

Powrót do Ogólnie o wszystkim